Praca dla Handlowców w Gnieźnie
12 października 2016
Poszukiwani nauczyciele Montessori w Poznaniu
29 października 2016

W Poznaniu oraz okolicznych miejscowościach swoje siedziby ma wiele firm odnoszących rok rocznie olbrzymie sukcesy. Przodującą firmą jest Jeronimo Martins Polska S.A., a zaraz za nią plasuje się Grupa Eurocash. Czwarte miejsce na liście firm odnoszących największe sukcesy znajduje się Volkswagen Poznań Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo to otwiera także listę największych zakładów produkcyjnych funkcjonujących na terenie Poznania i w jego okolicach.

Volkswagen

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. posiada na terenie Wielkopolski cztery zakłady. Dwa z nich znajdują się w samym Poznaniu. Zakład Poznań-Antoninek zajmuje się produkcją samochodów, podobne zadania realizuje także zakład Września/Białężyce. Drugi z poznańskich zakładów – mieszczący się przy ulicy 28 czerwca 1956 roku – jest odlewnią. Produkcją samochodów specjalnych, wytwarzaniem różnych komponentów oraz prowadzeniem centrum logistycznego zajmują się pracownicy zakładu Swarzędz/Jasin. Spółka istnieje od 1993 roku. W Poznaniu powstają różne typy samochodów-transporterów. Spółka wytwarza także ich specjalne wersje, które są przystosowane do użytkowania przez, na przykład, pracowników poczty, kurierów, zespoły ratownicze oraz policję. Volkswagen Poznań Sp. z o.o. zatrudnia obecnie około 9 tysięcy osób. Pod koniec 2016 roku firma szczyciła się osiągnięciem – wyprodukowała rekordowe 185 tysięcy pojazdów.

Imperial Tobbaco Polska S.A.

Firma jest częścią koncernu Imperial Brands PLC z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Historia istnienia Imperial Tobbaco Polska S.A. sięga jednak drugiej połowy XIX wieku (rok 1862) i wiąże się z powstaniem fabryki cygar w Gnieźnie oraz z otworzeniem fabryki papierosów Partia Ganowicz-Wieliński w Poznaniu. Pod nazwą Imperial Tobbaco Polska S.A. firma funkcjonuje dopiero od 2004 roku. Struktura firmy dzieli się na dwa piony: handlowy i operacyjny. W skład pionu operacyjnego wchodzą działy takie, jak: Dział Produkcji Papierosów, Dział Produkcji Krajanek, Dział Gospodarki Magazynowej i Przepływów Logistycznych, działy Dystrybucji Krajowej, Importu i Eksportu oraz wiele innych. Przedsiębiorstwo oferuje współpracę na warunkach praktyk, staży i stypendiów studentom ostatnich lat i ściśle współpracuje z poznańskimi uczelniami. Spółki Imperial Tobbaco Polska S.A oraz Imperial Tobbaco Manufacturing S.A. zatrudniają w sumie ponad 1400 osób.

Inne wielkie zakłady produkcyjne Poznania

W Poznaniu działają także przedsiębiorstwa takie, jak GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A, które zajmuje się produkcją leków. Historia tego poznańskiego zakładu sięga lat 30. ubiegłego wieku. Kolejną dużą fabryką jest Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, która należy do polskiej grupy Kompania Piwowarska, która z kolei jest częścią japońskiego koncernu Asahi. Do produktów browaru należą piwa takie jak Lech, Żubr, Dębowe Mocne czy Redd’s. Firmy te zatrudniają kolejno około 1500 i 3200 osób.

Dodaj komentarz