Czy Poznań to dobre miejsce na awans zawodowy?

Ut in laoreet sapien eu amet
3 lutego 2017
Praca jako mechanik samochodowy – potrzebne umiejętności
2 marca 2017

Według danych ze stycznia 2017 roku podanych przez portal www.poznan.pl, stopa bezrobocia w Poznaniu wyniosła 1,9% i tym samym osiągnęła najniższy poziom w kraju. Dane te świadczą o tym, że w Poznaniu nie można narzekać na brak możliwości zarobkowania. Czy w związku z tym, jest to dobre miejsce na awans zawodowy?

Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie HAYS International, jednej z większych agencji rekrutacyjnych, w Poznaniu 80% osób zatrudnionych jest w handlu i usługach, które obejmują branże takie jak usługi IT, księgowość, usługi consultingowe czy kadrowo płacowe i inne. Są to więc przedsiębiorstwa, które skupiają specjalistów oraz kadrę zarządzającą, a więc stwarzają możliwości awansu w dwóch płaszczyznach pionowej i co raz popularniejszej – poziomej.

Awans pionowy to pojęcie większości osobom znane, związane ze wspinaniem się po szczeblach kariery, często ze zwiększeniem zakresu obowiązków oraz odpowiedzialności. Taką ścieżkę rozwoju kariery oferują firmy z tzw. Wielkiej czwórki firm doradczych, czyli Deloitte, PWCh, EY czy KPMG obsługujące inne firmy w zakresie podatków, consultingu, finansów czy audytu. Deloitte oferuje dla swoich pracowników klarownie wyznaczone ścieżki rozwoju. Pracownik, w zależności od działu, zaczyna od pozycji praktykanta, później staje się konsultantem, managerem, senior managerem, a jego wspinaczka kończy się na pozycji partnera. To jeden z wielu przykładów, jak obecne w Poznaniu korporacje stwarzają możliwości dla swoich pracowników.

W Poznaniu mieszczą się siedziby lub oddziały firm z branży IT, które starają się zatrzymać pracowników na nowe sposoby. Ostatnie badania wykazały, że pracownicy najbardziej cenią sobie możliwość poznawania siebie poprzez pracę, więc przesuwanie pracowników między działami czy dorzucanie nowych, ciekawszych obowiązków, stanowi dodatkową formę wsparcia ich rozwoju. Postawieni w nowej sytuacji pracownicy mogą zmierzyć się z nowymi zadaniami i odkryć nieznane talenty lub słabe strony. Taki sposób na motywowanie pracowników znajduje co raz częściej zastosowanie w branży informatycznej, gdzie pracownikom nie zależy na przeskakiwaniu na pozycje managerskie a pogłębianie wiedzy i zdobywanie pozycji eksperta w dziedzinie. Wśród nich należy wymienić między innymi firmę COMARCH, czy Exide Technologies.

Należy mieć na uwadze, że w Poznaniu poza międzynarodowymi korporacjami mieszczą się i inne przedsiębiorstwa, które mogą oferować inne formy awansu, np. awans płacowy, który nie wiąże się ze zmianą stanowiska, ale ze wzrostem pensji danej osoby.

Odpowiadając na pytanie, czy Poznań to dobre miejsce na awans zawodowy, warto podkreślić, że zlokalizowane tu firmy stwarzają możliwości awansu, jednak należy pamiętać, że awans zależy w dużej mierze od pracownika i jego motywacji oraz rodzaju pracy, jaką wykonuje.

Dodaj komentarz