Praca po studiach w Poznaniu – popularne wybory

Analityk rynku – potrzebne kwalifikacje
25 sierpnia 2017

Poznań to jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce. Miasto w czasie roku szkolnego tętni życiem, w dużej mierze przez mieszkających tu studentów. Zabawa jest dla nich bardzo ważna, jednak coraz więcej uczących się osób wolny czas spędza w pracy. Z jednej strony pozwala to na utrzymanie się w dużym mieście, z drugiej wiedzą, że sam dyplom ukończenia studiów nie wystarczy na dobry start.

Dyplom to nie wszystko

Czasy, kiedy ukończenie studiów wyższych dawało pewną pracę już dawno odeszły do lamusa. Absolwentów w Polsce z roku na rok przybywa (obecnie studia odbywa blisko 1,5 mln młodych ludzi), więc dyplom nie daje już przewagi nad konkurencją. Poza tym, jak wynika z badań portalu pracuj.pl pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę przy naborze kandydatów do pracy jest ich doświadczenie zawodowe. Część studentów może pochwalić się działalnością w kołach naukowych, wolontariatach i organizacjach, dla innych czas studiów to luka w CV.

W wielu przypadkach przyszli żacy, wybierając uczelnię i kierunek studiów mają na uwadze sytuacje na rynku pracy (blisko 2/3 ankietowanych przez pracuj.pl), ale tylko około połowa z nich znajduje zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Wielu absolwentów zaraz po odebraniu dyplomu musi zacząć proces przebranżawiania. 

Co jest na czasie?

Pierwsza praca po studiach często jest zdeterminowana sytuacją na rynku pracy. Według portalu pracuj.pl największy deficyt panuje w branży:

– handlu i sprzedaży

– obsługi klienta

– informatycznej

– finansów

Rąk do pracy brakuje w handlu, sprzedaży i obsłudze klienta, co potwierdza fakt, że ponad 50% publikowanych ofert pracy dedykowana jest specjalistom z tych obszarów. Nic dziwnego, że absolwenci kierunków mało atrakcyjnych dla pracodawców próbują swoich sił w tych zawodach. Wielu z nich osiąga dobre wyniki i zostaje w branży na długie lata. Powyższa statystyka jest charakterystyczna w skali całego kraju.

Coraz więcej ofert skierowanych jest do programistów. To zawód, w którym z roku na roku rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. W Poznaniu, podobnie jak w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku zlokalizowanych jest wiele firm z branży IT, które liczą na wykwalifikowaną kadrę z tutejszych uczelni. Zapotrzebowanie jest o wiele większe niż podaż, dlatego często słyszy się o początkujących programistach, którzy dostają prace w zawodzie, posiadając podstawową wiedzę z pisania kodów.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz