Jak wygląda szkolenie BHP w pracy?
16 sierpnia 2016
Czy wysłanie pracownika na kurs języka obcego jest opłacalne?
30 sierpnia 2016

Poszukiwanie nowej pracy często wiąże się z koniecznością stawienia czoła wielu stresującym sytuacjom. Co jednak zrobić, kiedy znajdziemy ofertę wymarzonej pracy i bardzo zależy nam na tym, aby ją zdobyć? Przede wszystkich należy pamiętać o kilku hasłach, które – chociaż wydają się błahe i oczywiste – podczas procesu rekrutacji na nowe stanowisko okażą się absolutnie kluczowe.

Jak widzą, tak cię piszą… Jak się piszesz, tak cię widzą

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby w ogóle przystąpić do procesu rekrutacji jest stworzenie życiorysu oraz napisanie listu motywacyjnego. W przypadku CV – niezależnie od stanowiska, o które się staramy – należy pamiętać o tym, aby zawrzeć w nim najważniejsze informacje, a więc te, które przyszłego stanowiska rzeczywiście dotyczą. Istotne jest umieszczanie danych w odpowiedniej kolejności, czyli zaczynając od najbardziej aktualnych. Jeżeli decydujemy się na dodanie zdjęcia – dobierzmy stosowne, dobrej jakości zdjęcie portretowe. Nie zaszkodzi także stworzenie CV w oryginalnej szacie graficznej lub o ciekawym układzie tekstu – dokument na pewno się wyróżni. List motywacyjny może być nieco bardziej osobisty – warto wspomnieć o swoich mocnych stronach, uargumentować, dlaczego staramy się akurat o to stanowisko i jakie mamy plany na przyszłość z nim związane. W przypadku obu tekstów, trzeba pamiętać jednak o tym, aby pisać w stylu stosownym do wymarzonej posady i charakteru firmy. Przekreśleniem swoich szans byłoby także przesłanie tekstów zawierających błędy językowe, stylistyczne czy ortograficzne.

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz… i mamy na to tylko 11 sekund!

Jeżeli uda nam się zakwalifikować do dalszego etapu rekrutacji i zostaniemy zaproszeni na rozmowę – dobrze się do niej przygotujmy. Zrobienie pierwszego wrażenia zajmuje 11 sekund, więc dobrze ten czas wykorzystajmy. Na miejscu trzeba być na czas, prezentować się w stosownym i stonowanym ubraniu (i makijażu) oraz pamiętać o zasadach savoir vivre. Podczas samej rozmowy należy wykazać się przynajmniej podstawową wiedzą na temat firmy, wspominać o swoich, zaletach, sukcesach i kwalifikacjach wskazujących na to, że posada jest idealna dla nas. Zapytani o swoje wady lub błędy popełnione w poprzedniej pracy, nie wypierajmy się ich. Świadomość swoich słabości to pierwszy krok do ich zwalczenia i każdy doświadczony rekruter doceni naszą szczerość.

Rekrutacyjne pierwsze stopnie do piekła

Aby uniknąć porażki podczas rekrutacji, należy wystrzegać się jeszcze kilku błędów. CV i list motywacyjny muszą opierać się na faktach. Wypisane tam stanowiska, szkolenia i posiadane umiejętności muszą być prawdziwe, bo kłamstwo ma krótkie nogi i rekruter z pewnością je wyłapie. Zapytani o przyczynę chęci rozpoczęcia nowej pracy – nie bierzmy poprzednich pracodawców na języki. Nawet jeżeli odeszliśmy z poprzedniej firmy w wyniku konfliktu lub uważamy, że zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, pamiętajmy, że zawiść nie zrobi na nikim dobrego wrażenia. Jeśli taka sytuacja nas dotyczy, warto przemyśleć odpowiedź na takie pytanie i ubrać tę historię w ładne, neutralne słowa.

 

Dodaj komentarz