Jak wygląda praca specjalisty ds. windykacji?

Poszukiwani bariści w Poznaniu
15 sierpnia 2017
Dobre rady od doradcy zawodowego
21 sierpnia 2017

Praca w branży windykacyjnej, bez względu na obejmowane stanowisko, nie należy do najłatwiejszych. Na najniższych szczeblach osoba taka na co dzień ma bezpośredni kontakt z ludźmi znajdującymi się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych. Na wyższych, natomiast, tego bezpośredniego kontaktu nie ma, jest za to ogromna odpowiedzialność oraz presja społeczna. Jak zatem wygląda praca specjalisty do spraw windykacji? Jakie są plusy i minusy tej pracy?

Zakres obowiązków

Specjalista do spraw windykacji działa bezpośrednio w imieniu firmy windykacyjnej, dla której pracuje, pośrednio natomiast w mieniu wierzycieli. Zadaniem osoby pracującej na tym stanowisku jest ugodowe doprowadzenie po spłaty długu. Zakres obowiązków windykatora jest szeroki i obejmuje:

– kontakt oraz negocjacje z dłużnikami;

– podejmowanie decyzji na temat dopuszczalnych form spłaty długów;

– wysyłanie pism urzędowych (np. wzywających do spłaty zadłużenia);

– umieszczanie danych dłużników w Krajowym Rejestrze Długów;

– przygotowywanie pozwów oraz reprezentowanie wierzycieli w sądzie.

Wymagania stanowiskowe

Specjalista do spraw windykacji to najczęściej osoba mogąca poszczycić się wykształceniem wyższym Od kandydatów na to stanowisko wymaga się podstawowej wiedzy z zakresu prawa i administracji. Poza wykształceniem bardzo ważne są również cechy interpersonalne: stanowczość, komunikatywność i skrupulatność. Windykator to jednocześnie osoba odporna na stres i radząca sobie z presją czasu.

Miejsce pracy

Miejscem pracy specjalisty do spraw windykacji jest najczęściej biuro. Kontaktuje się on bowiem z wierzycielami i dłużnikami listownie, telefonicznie oraz drogą mailową. Nierzadko jednak osoba obejmująca to stanowisko swoje obowiązki pełni w terenie. Dłużnicy często nie odpowiadają na wysyłane do nich wiadomości, zadaniem natomiast windykatora jest nawiązanie z nimi kontaktu i podjęcie negocjacji.

Windykator a komornik

Zawód specjalisty do spraw windykacji często jest mylony z zawodem komornika. Chociaż obydwa te stanowiska zostają powołane w celu likwidacji długu, zupełnie różny jest zakres obejmujących je obowiązków. Krótko mówiąc, windykator wkracza do akcji jako pierwszy. Ma za zadanie doprowadzić dłużnika do podjęcia działań na rzecz spłaty długu. Na tym poziomie prowadzone są jeszcze negocjacje. Komornik przejmuje sprawę dopiero wtedy, kiedy działania specjalisty do spraw windykacji nie przyniosą zamierzonych efektów.

Dodaj komentarz