Wymagane specjalizacje jako trener personalny

Rotacja w telemarketingu – praca dla studentów
1 sierpnia 2017
Key account manager – średnie wynagrodzenie
12 sierpnia 2017

Nie da się ukryć, że zdrowy styl życia wkroczył na dobre do codzienności Polaków. Aktywność fizyczna stała się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Zdrowa, kolorowa i urozmaicona dieta przyciąga, a nie straszy. Specjaliści do spraw dietetyki i trenerzy personalni nie martwią się o klientów, ponieważ coraz więcej osób szuka profesjonalnej pomocy w walce o nowe, lepsze życie.

Kim jest trener personalny

Trener personalny to osoba, która tworzy programy treningowe, opracowuje diety i wdraża je w życie swoich klientów. Działania te mają na celu głównie osiągnięcie zdrowej, szczupłej sylwetki. Często jest to długi, kilkumiesięczny i wieloetapowy proces. Rozpoczyna się on od szczegółowego wywiadu z potencjalnym klientem. Pytania bywają bardzo osobiste. Dotyczą one zarówno zdrowia fizycznego, psychicznego, nawyków oraz przyzwyczajeń i upodobań. Ważny jest też ogólny styl życia klienta. Na podstawie tej wiedzy trener personalny opracowuje indywidualny program treningowy oraz dietę, której będzie on w stanie dotrzymać.

Rozległa wiedza to podstawa

Trener personalny często mylony jest np. z trenerem lub instruktorem fitness. Osoba pracująca w tym zawodzie musi posiadać rozległą wiedzę na temat ludzkiej fizjonomii, wychowania fizycznego oraz dietetyki. Wielu trenerów to osoby, które ukończyły Akademię Wychowania Fizycznego. Wykształcenie wyższe to jednak nie wszystko. Aby podjąć pracę w tym zawodzie, konieczne będzie ukończenie odpowiedniego kursu dla trenerów personalnych. W trakcie takiego szkolenia kandydat na to stanowisko pogłębi swoją wiedzę z zakresu: fizjoterapii, fizjologii, dietetyki, psychologii, technik i rodzajów treningów. Dodatkowo szkolenie obejmuje również zagadnienia bardziej praktyczne, jak np. Bezpieczeństwo i Higiena Pracy.

Dopiero po ukończeniu kursu na trenera personalnego kandydat może się starać o zdobycie uprawnień na instruktora rekreacji ruchowej. Posiadając legitymację poświadczającą owe uprawnienia, można przystąpić do pracy w tym zawodzie.

Praca na etacie czy własna działalność?

Trenerzy personalni coraz chętniej zaczynają pracować na własny rachunek. Mogą w ten sposób zarobić o wiele więcej niż współpracując z klubem fitness, gdzie najczęściej wykonują swoje obowiązki tylko na część etatu. Własna działalność wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni i narzędzi, co z kolei wiąże się ze sporymi kosztami. Dlatego obecnie najczęściej decydują się na nią trenerzy z wieloletnim doświadczeniem, cieszący się dużą popularnością.

 

Dodaj komentarz